Днешният образован човек е естествено предразположен да възприема и да вярва в безсмислици и глупости. Собствено това е великата тайна на масовото образование.
…
Който е убеден, че не може да бъде манипулиран, окончателно е затънал в пашкула от полуистини, изтъкаващи модерната реалност.
…
Да се оставиш в ръцете на Живия Бог вероятно е много по-страшно, отколкото да живееш без Него. Разликата обаче все пак е в смисъла, не в емоциите.
…
Да се стремиш да живееш възможно по-дълго е неприлично. Да искаш да живееш кратко – богохулно.
…
Всяка приказка разказва част от историята на света, но историята на света сама по себе си е съставена от изприказвани частни измислици.
…
Величието на Йохан Себастиан Бах е в неговото занаятчийско чувство за дълг-в-битието. Днешните творци – с малки изключения – тайно вярват, че светът им е длъжен за нещо.
…
Насилническата природа на комуниста и подмолната лукавост на либерала са двете страни на един и същ съвременен тип. Хибрид, бавно и упорито съставян от змийската наглост на Смердяков и веселяшкото мошеничество на Чичиков.
…
Уютният прахоляк на занаятчийската работилница е далеч по-здравословен от стерилната безпардонност на днешния офис. И малко неща са по-смущаващи от опита за разговор между успешния мениджър и майстора ковач.
…
Ако някой вярва, че е консерватор, защото подкрепя либералния пазар, това просто означава, че напълно е объркал понятията си, не и професията обаче.
…
Интелектуалецът е интелигент без самочувствието му, а интелигентът – интелектуалец без мисленето му.
…
Не съм в състояние да кажа нещо повече от живелите преди мен, но мога да се опитам да повторя нещо за идващите.
…
Откакто занаятчийското майсторство се превърна в синоним на второстепенно умение, красотата на качеството отстъпи пред функционалността на количеството. Философският мит за „Бръснача на Окам“ се трансформира в технологичната утопия на трансхуманизма – един все по-самоожесточаващ се страх от времевото качество на живота на този свят и от сложността на човешката екзистенция.
…
Самоподценяването рано или късно преминава в презрение към другите. Самонадценяването – в банални пози. Човек е сътворен да бъде едновременно слуга-и-господар, твар-и-бог и липсата на йерархия го размива в абстракции. Явният упадък на уменията за абстрактно мислене е ясно свидетелство за това.
…
Необходимостта и случайността не са противоположни, а неправилно положени понятия. Случайността е необходимото срещу неотменните повторения в безкрайността.
…
Актуалната безкрайност е естественото място за срещата на християнската вяра с математиката.
…
Личното щастие лесно може да бъде укрепено върху нещастието на другия. Щастието на другия обаче много по-трудно може да послужи за укрепване на личното щастие. Пример как една баналност е винаги актуална.
…
Безпардонността на абсолютния монарх е свидетелство за него самия. Толерантността на висшия мениджър показва степента на културната дресировка, през която е преминал.
…
Любовта не е задължение, а битийна необходимост. Това е и причината да бъде толкова трудна за нас.
…
Любовта към ближния няма нищо общо с доброто възпитание, ала доброто възпитание е последната видима преграда пред безразличието към другия.
…
Ако размишляваш дълго върху даден проблем, това означава, че или не можеш да мислиш, или че проблемът е второстепенен.
…
„Бог няма” не е просто безумие. „Бог няма” е твърдение без изключено трето.
…
Трагедията на смъртта не е в нейната неизбежност, а в индивидуалността й.
…
Да си прочел много книги често означава да си манипулиран по много начини.
…
Жестокостта на атеиста е ограничена от реалността. Жестокостта на религиозния – от нищото.
…
Парадоксът може да бъде разпознат само от логично мислещия ум.
…
Безчестието рано или късно се превръща в идеология.
…
Въобразяваме си, че днешният свят е тясно взаимосвързан, защото мислим икономически, а не екзистенциално. Щом обаче се опитаме да екзистенциализираме, неминуемо навлизаме в големите икономически обобщения.
…
Езикът на политическата коректност е по-наситен с вътрешни отрицания, отколкото която и да било кръчмарска свада.
…
Човек не може да надхвърли гордостта на Луцифер, нито е в състояние да бъде смирен като Христос. Единственото, което може, е да се стреми да не отъждестви двете.
…
Приемаме, че животът е несправедлив, защото мярата ни за справедливост е тоталитарна, а не йерархична.
…
Депресията и болките са тежки за понасяне, но здравето на тази земя е неестествено и недостойно за човека.
…
Оптимизмът няма оправдание извън глупостта. Песимизмът – извън гордостта.
…
Да разбираш света означава да не разбираш себе си. Да разбираш себе си обаче значи, че нищо не разбираш.
…
Това, че не сме в състояние да опознаем себе си, е милост, дарена ни от Онзи, Който ни познава.
…
Да се стремиш да бъдеш оригинален означава, че си забравил, че си уникален.
…
Желанието да поучаваш другите се дължи на едно лъжливо вътрешно усещане за превъзходство. Пълният отказ да ги поучаваш – на незаинтересуваност. Не съществува среден път.
…
Колкото повече живеем, толкова по-самотни се чувстваме. Докато не ни проблесне, че това е поредната и вероятно последната илюзия.
…
Няма надежда там, където няма и усещане за незаслужеността на очакваното.
…
Мисленето не е даденост, а непрестанно изтръгване от напластяващите се една върху друга дадености.
…
Вярвам в Бога, защото Той все още не е самоочевиден за мен. Ако действително обичах Христос, нямаше да вярвам в Него.
…
Няма по-лесно нещо от опитността да бъдеш себе си. Няма по-масово явление от съвременния индивидуалист.
…
Никой не е в състояние искрено да целуне ръка, ако преди това не е наранявал. Обаче никой не е в състояние да обича истински, ако някога е мразил истински.
…
Непрестанното страдание и непрекъснатото щастие са фикции, измислени от поетите в стремежа им да изкажат смъртта приживе.
…
„Народ” е символът за тълпа в политическите уравнения.
…
Изтънченият вкус е препятствието пред безотговорната честност. Искрен човек е не този, който винаги казва истината, а този, който е готов съзнателно да понесе товара на лъжата.
…
Очакването на нещо в живота е резултат от несъзнателното движение към нищото.
…
Истински добър човек е само невменяемият.
…
Има ли по-празно нещо от безкрайна Вселена, изпълнена с интелигентни форми на живот?
…
Юридическата норма днес идва винаги като отговор на усложняване. Онтологията й е отрицателна дори когато езикът й е утвърждаващ.
…
Сложността на света превръща политиците в лъжци по необходимост. Проблемът въобще не е морален, а есхатологичен.
…
Размишлението също има своето четвърто квантово число. Или се задоволяваш със сложността на езика, или се опитваш да скочиш в неведомото, над което трепти той.
…
Метафизиката е укрепена върху строги понятия и категории. „Метафизичното мислене” рано или късно се опитва да ги надхвърли и се превръща в болнав мистицизъм.
…
Според една стара мисъл: „Магарето е в състояние да отрече повече, отколкото философът може да докаже”. В днешно време тя придобива своя „рекурсивен” вариант: „Магарето е в състояние да докаже повече, отколкото философът може да обори”.
април 2014 – май 2015
списание „Нова социална поезия“, бр. 3, февруари, 2017
благодаря, Марио!
въздух от други планети на мисленето и вярата